Kuchyně
v rodinném
domě

O projektu
Kuchyně

Kuchyně
v rodinném
domě

Když se mladí majitelé nastěhovali do tohoto domu, kuchyně zůstala po původním majiteli. Ta sice nebyla ve špatném stavu, ale nebyla ergonomicky moc dobře vyřešena. Byla ve tvaru G a prostor ohraničený kuchyní byl příliš velký. Na té ploše mezi kuchyňskými skříňkami by se s přehledem dal zatancovat valčík a třeba i akrobatický rokenrol 🙂 Je fajn mít velkou kuchyni, ale je třeba ji navrhnout tak aby jste se při vaření zbytečně nenachodili. A navíc, tím že je kuchyně ohraničená zdmi jen ze dvou stran tak kuchyně ve tvaru G působí trochu jako ohrádka.

Noví majitelé byli s dispozicí kuchyně spokojení a chtěli ji nejdříve zachovat. Nicméně při osobní konzultaci jsem jim nastínil možnost varianty kuchyně s ostrůvkem, která v nich vzbudila zvědavost. Po chvilce váhání jsem nakonec rád, že mi dovolili pracovat právě s touto variantou. Dále si majitelé představovali novou kuchyni v přírodních odstínech ale s moderními prvky.

NÁVRH

Základ nové kuchyně tvoří linka do tvaru L a velký ostrůvek s barovým posezením. Lednice je snadno přístupná, vedle trouby je dostatek odkládací plochy a celkově ergonomický trojúhelník kuchyně je mnohem menší než u původní kuchyně. Tím pádem se kuchař při vaření tolik nenachodí.

Ostrůvek samo o sobě působí velmi všestranně. Jednak nabízí pracovní plochu 180x80cm s varnou deskou, ale také barový pult s designovými barovými židlemi a boční police. Díky tomu je ostrůvek nejen praktický, ale i zajímavý na pohled. Zajímavostí je také policový systém zavěšený ze stropu. Ten také slouží kromě odkládací plochy také jako optický předěl mezi prostorem jídelny a kuchyně. Navíc bodové světla na spodní straně police slouží jako osvětlení barového pultu.

Kombinace masivního dřeva a bílého lesku zajistí kombinaci přírodního materiálu a moderního vzhledu, která se jen tak neokouká. Trochu rozmanitosti kuchyni dodává také cihlový obklad u zadní strany kuchyně.

V jídelním koutě jsem použil jídelní stůl s masivní deskou a černými kovovými nohami a pohodlné jídelní židle s černým koženkovým potahem vhodné na delší sezení. Kombinace černé barvy v jídelní zóně je v kontrastu s bílou barvou v kuchyni. Tím se jídelní zóna opticky oddělí od kuchyně a celý prostor tak nepůsobí příliš fádně.

Již první odevzdaný návrh zbavil zákazníky všech nejistot ohledně nové dispozice kuchyně. Předci jenom kuchyně s ostrůvkem nabízí větší volnost pohybu a díky lepšímu přístupu do/z kuchyně se nebudete cítit jako v ohrádce 🙂