Kuchyně
v rodinném
domě

O projektu
Kuchyně

Kuchyně
v rodinném
domě

Kuchyň v rodinném domě

Když se mladí majitelé nastěhovali v Brně do tohoto domu, získali s ním i kuchyni po původním majiteli. Původní kuchyň ve tvaru G a prostor ohraničený kuchyní připadal zákazníkům příliš velký. Na té ploše mezi kuchyňskými skříňkami mohli s přehledem tancovat valčík a třeba i akrobatický rokenrol :). Je fajn mít velkou kuchyni, ale architekt ji musel navrhnout tak, aby se při vaření hospodyňka zbytečně nenachodila. Navíc, kuchyně ohraničená zdmi jen ze dvou stran ve tvaru G působí trochu jako ohrádka.

Noví majitelé byli s dispozicí kuchyně spokojení a chtěli ji nejdříve zachovat. Nicméně při osobní konzultaci jim bytový architekt nastínil možnost varianty kuchyně s ostrůvkem. Ta v nich vzbudila zvědavost. Po chvilce váhání byl nakonec rád, že dovolili pracovat právě s touto variantou. Dále si majitelé představovali novou kuchyni v přírodních odstínech, ale s moderními prvky.

Nově navrženo

Jako základ nové kuchyně navrhl linku do tvaru L a velký ostrůvek s barovým posezením. Lednici umístil, jako snadno přístupnou. Vedle trouby chtěli zákazníci dostatek odkládací plochy a celkově ergonomický trojúhelník kuchyně. Ten mnohem menší než u původní kuchyně. Tím pádem se kuchař při vaření tolik nenachodí.

Ostrůvek sám o sobě působí velmi všestranně. Jednak nabízí pracovní plochu 180x80cm s varnou deskou, ale také barový pult s designovými barovými židlemi a boční police. Díky tomu je ostrůvek nejen praktický, ale i zajímavý na pohled. Zajímavostí je také policový systém zavěšený ze stropu. Ten také slouží kromě odkládací plochy také jako optický předěl mezi prostorem jídelny a kuchyně. Navíc bodové světla na spodní straně police slouží jako osvětlení barového pultu.

Rodinný dům plný dřeva

Kombinace masivního dřeva a bílého lesku zajistí v rodinném domě s kombinaci přírodního materiálu a moderní vzhled, který se jen tak neokouká. Trochu rozmanitosti kuchyni dodává také cihlový obklad u zadní strany kuchyně.

V jídelním koutě jsem použil jídelní stůl s masivní deskou a černými kovovými nohami a pohodlné jídelní židle s černým koženkovým potahem vhodné na delší sezení. Kombinace černé barvy v jídelní zóně je v kontrastu s bílou barvou v kuchyni. Tím se jídelní zóna opticky oddělí od kuchyně a celý prostor tak nepůsobí příliš fádně.

Již první odevzdaný návrh zbavil zákazníky všech nejistot ohledně nové dispozice kuchyně. Předci jenom kuchyně s ostrůvkem nabízí větší volnost pohybu a díky lepšímu přístupu do/z kuchyně se nebudete cítit jako v ohrádce 🙂